SSSR

Svaz sovětských socialistických republik, zkráceně Sovětský svaz nebo SSSR, byl největším státním útvarem v historii planety Země. Sovětský svaz vznikl v roce 1921 a po svém rozpadu v roce 1991 dal vzniknout patnácti nezávislým státům spojeným silnými pouty. Jako kulturní, historický a společenský fenomén žije Sovětský svaz dál.

Svazové země

Rusko.Rusko

Rusko je největší a nejlidnatější ze zemí bývalého Sovětského svazu. Většina území SSSR byla původně součástí Ruska, z něhož v letech 1917 až 1922 vznikly socialistické republiky, které se v roce 1922 spojily v Sovětský svaz. Hlavní město bývalého SSSR Moskva je rovněž současným hlavním městem Ruska.

Ukrajina.Ukrajina

Ukrajina je druhou nejlidnatější a třetí největší postsovětskou zemí. Jedna z největších evropských zemí s vyspělou průmyslovou a zemědělskou základnou patří v současnosti zejména díky vysoké míře korupce a střetům s Ruskem mezi nejchudší země na starém kontinentu.

Bělorusko.Bělorusko

V současnosti zřejmě nejizolovanější evropská země udržuje ze všech postsovětských států nejtěsnější vztahy s Ruskem, kam také míří většina běloruského průmyslového exportu. V Bělorusku panuje na evropské poměry tuhý politický režim pod vedením prezidenta Lukašenka, který vládne již od roku 1994.

Moldavsko.Moldavsko

Převážně rumunské území Moldavska se stalo součástí SSSR až v roce 1940, od roku 1944 bylo Moldavsko  samostatnou svazovou republikou. Obyvatelstvo se skládá ze Slovanů, Rumunů a Gagauzských Turků a moldavskýá kultura je tavícím kotlem vlivů severních, západních a východních sousedů země.

Litva.Litva

Litva je největším z pobaltských států, mzei které patří také Lotyšsko a Estonsko. Litevské území bylo střídavě součástí Ruska, Polska nebo nezávislým státem, se složitými vztahy s okolními zeměmi. Od okupace v roce 1940 se stala součástí SSSR, ze kterého jako první stát na jaře roku 1991 vystoupila.

Lotyšsko.Lotyšsko

Lotyšsko.

Estonsko.Estonsko

Arménie.Arménie

Gruzie.Gruzie

Ázerbájdžán.Ázerbajdžán

Kazachstán.Kazachstán

Kyrgyzstán.Kyrygzstán

Uzbekistán.Uzbekistán

Turkmenistán.Turkmenistán

Nejjižnější a nejizolovanější země bývalého SSSR je výjímečná klimatem, geografií i kulturou. Víc než polovinu území jedné z nejřídčeji osídlených zemí světa zaujímá poušť Karakum, většina z pěti miliónů obyvatel žije v několika městech. V zemi vládne jediná politická strana vedená prezidentem Gurbangulim Berdymuhamedovem.

Tádžikistán.Tádžikistán

Encyklopedie

Obsahově nejbohatší součástí připravovaného webu je encyklopedie hesel souvisejících se Sovětským svazem.

Reportáže

Kontakt

Kontaktujte nás prosím prostřednictvím komentářů na této stránce.